Objavljeno v: Nerazvrščeno

Janko Živko (1891 – 1957)

Objavil: Uroš Orešič , dne: junij 20, 2011, 6:31 pop

Janko Živko se je rodil 19.12.1891 v Šmartnem na Pohorju v učiteljski družini. Tudi sam se je posvetil učiteljskemu poklicu. Dolga leta je služboval kot učitelj in upravitelj v Studenicah pri Poljčanah, kjer si je ustvaril družino. Od leta 1936 do začetka druge svetovne vojne je bil upravitelj na Pobrežju pri Mariboru. Med okupacijo se je vrnil v Studenice, kjer je ostal do svoje prezgodnje smrti leta 1957.

Janko se je izven šole ves posvetil kulturi, predvsem glasbi. V Studenicah je bil pevovodja mešanega zbora, v Poljčanah pa moškega in mešanega. V Poljčanah je od leta 1920 deloval v Izobraževalnem društvu Čitalnica, od leta 1930 do 1936 pri Sokolu in po osvoboditvi od leta 1945 do 1957 pri PD oziroma KUD-u. Bil je odličen pevovodja in je s svojimi zbori dosegal izjemne uspehe na številnih nastopih in revijah pred vojno ter po osvoboditvi. Janko Živko ni bil le odličen glasbenik in zborovodja, ampak tudi velik patriot, humanist z izjemno prijetnim odnosom do sočloveka ter nadvse požrtvovalen, saj je vse poti iz Studenic v Poljčane na vaje in nastope opravil s kolesom ali peš, poleti in pozimi, ob vsakem vremenu, kljub rahlemu zdravju. Pri KUD-u v Poljčanah je ustanovil nižjo glasbeno šolo, ki jo je vodil in v njej poučeval klavir. Za svoje izjemne dosežke je prejel več priznanj in republiško kulturno odlikovanje.

(Povzeto po: Alojz Mesarič v Bilten ob 80 letnici KUD Janko Živko, 1999)